Poruchy autistikého spektra (PAS) patria medzi najkomplexnejšie neurovývinové poruchy charakteristické veľkou variabilitou prejavov, rôznou mierou závažnosti deficitov a často pridruženými zdravotnými ťažkosťami ako sú poruchy prijímania potravy, poruchy spánku, epilepsia a iné. Znamená to nielen, že u každého dieťaťa autizmus vyzerá inak, ale každé dieťa potrebuje inú intervenciu a inú mieru podpory. Hodnotenie symptómov a stanovenie diagnózy preto vyžaduje multidisciplinárny prístup a spoluprácu mnohých odborníkov. Okrem metabolických vyšetrení, vyšetrení sluchu, genetických vyšetrení, sú pri stanovení diagnózy najdôležitejší:
Detský neurológ
Detský neurológ hodnotí prejavy, ako chodenie po špičkách, trepotanie rúčkami, oneskorený vývin reči či motorický vývin, ktoré by mohli naznačovať nezrelosť centrálnej nervovej sústavy v kontexte iných zdravotných problémov ako sú komplikácie pri pôrode, prekonanie infekčných a záchvatovitých ochorení, epilepsia, môže tiež admististrovať záchytový dotazník M-CHAT a pri podozrení na poruchy autistického spektra odosiela dieťa na vyšetrenie k ďalším odborníkom
Klinický logopéd
Klinický logopéd by mal byť jeden z prvých odborníkov, ktorých rodič dieťaťa vyhľadá. U dieťaťa posudzuje vývin reči, jeho prípadné oneskorenie či špecifické narušenie v jednotlivých rovinách jazyka. Logopéd tiež hodnotí sociálny vývin dieťaťa, kvalitu zdieľanej pozornosti, či dieťa zdieľa radosť z činnosti, či dokáže neverbálne a verbálne komunikovať záujem o niečo, vyjadriť svoju potrebu či aká je úroveň porozumenia hovorenej reči
Klinický psychológ
Klinický psychológ používa objektívne štandardizované diagnostické nástroje ako sú ADOS-2, ADI-R, priamo pozoruje dieťa pri hre, rôznych aktivitách a v interakcii so sociálnymi partnermi, sleduje jeho behaviorálne prejavy, repetitívne správania, hodnotí komunikáciu a sociálnu interakciu dieťaťa, jeho kognitívne schopnosti, v štrukturovanom rozhovore s rodičom zachytáva anamnézu dieťaťa, prvé spozorované rizikové prejavy vo vývine reči, sociálnom vývine, motorickém vývine, zisťuje či v niektorom období nastal regres vo vývine a strata zručností. Psychológ určí či dieťa spĺňa kritériá na stanovenie diagnózy a určí stupeň závažnosti postihu.
Pedopsychiater
Pedopsychiater je to ďalší odborník, ktorí si zisťuje anamnestické údaje od rodičov a priamo pozoruje čo dieťa robí, ako sa hrá, ako spolupracuje, komunikuje, jeho kognitívne funkcie, pozornosť, vnímanie, pamäť, jazykové schopnosti. Následne po komplexnom zhodnotení výsledkov všetkých predchádzajúcich vyšetrení uzatvára behaviorálnu diagnostiku a potvrdzuje diagnózu.
Diagnóza je komplexný proces
Vzhľadom na vysokú variabilitu prejavov a nízky vek dieťaťa, ktorého nervový systém ešte stále zreje, je stanovenie presnej diagnózy komplexný proces. Absolvovanie všetkých týchto vyšetrení je pre rodičov psychicky náročné a vyčerpávajúce. Výskyt porúch autistického spektra sa každoročne zvyšuje, dôsledkom je akútny nedostatok odborníkov, špecializovaných pracovísk a zariadení na Slovensku. Rodičia zisťujú, že na každé z vyšetrení musia určitú dobu čakať, niekedy týždne, ale bohužiaľ niekedy aj dlhé mesiace. Niekedy vyšetrenie vyžaduje opakované návštevy odborníka. Dlhé čakacie lehoty zvyšujú stres rodičov, keďže v tejto fáze nevedia čo presne ich dieťaťu je, majú nedostatok informácií, oneskoruje sa začiatok intervencie a dieťa tým stráca drahocenný čas.
Ako môže rodič odborníkom pomôcť?
Keď začne rodič pozorovať prvé rizikové prejavy vo vývine dieťaťa, pomôže, keď bude zapisovať, čo presne dieťa robí, kedy to začalo robiť, kedy nejakú zručnosť prestalo robiť, môže natočiť videá správania dieťaťa, ktoré potom môže odborníkom ukázať. Môže dopredu pripraviť dokumentáciu, správy od iných odborníkov, správy z absolvovaných lekárskych vyšetrení. Pri vyšetreniach je dôležité presne a realisticky opisovať správania dieťaťa a nezamlčovať informácie, aj keď ich zdieľanie môže byť pre rodiča nepríjemné, alebo si myslí, že informácia nie je dôležitá.